GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum

GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum (https://gfy.com/index.php)
-   Fucking Around & Business Discussion (https://gfy.com/forumdisplay.php?f=26)
-   -   What's your average weekly grocery bill? (https://gfy.com/showthread.php?t=1096013)

Sid70 01-11-2013 01:46 PM

What's your average weekly grocery bill?
 
If you have a family of 4+ ... ?

epitome 01-11-2013 01:56 PM

My brothers ex used to spend $400/wk for a family of four in the late 90's but they ate really, really, really well. Plus they had people over for dinner just about every night. It was a house people congregated at.

So divide by two? $800/mo?

Killswitch 01-11-2013 02:05 PM

I'd say $100/week for me, my sister and my niece and nephew.

scubadiver626 01-11-2013 02:06 PM

If u ate rice and salt u will still live and really stretch ur budget.

We eat well, family of 4, healthy, high protein, $600 a week i guess. Occasional fast food, not including eating out.

CurrentlySober 01-11-2013 02:10 PM

about $6 7 hundred a week for me alone...

that micky ds dont buy itself you know !

DamianJ 01-11-2013 02:12 PM

$200 a week I guess, for two of us.

Elli 01-11-2013 02:41 PM

We are only two people, and we stretch our dollars by stocking up on staples at Costco. We use the savings to buy our hormone-free free-range beef by the 25lb freezer pack straight from the rancher. I make my own bread in a bread machine and my own yogurt out of milk. Also we avoid the pre-chopped produce and instead just get regular sized carrots, a head of lettuce, etc. We spend $630 a month on groceries, not including any liquor. Hope that helps!

Dirty F 01-11-2013 02:43 PM

Quote:

Originally Posted by Killswitch (Post 19420809)
I'd say $100/week for me, my sister and my niece and nephew.

I spend i think more than that alone.

Dirty F 01-11-2013 02:45 PM

I spend waaaaay more than that on food in general. Lots of dinner and lunches outside the house.

Killswitch 01-11-2013 02:52 PM

Quote:

Originally Posted by Dirty F (Post 19420859)
I spend i think more than that alone.

That's just groceries... Niece and nephew are only here every other weekend, and for a couple hours on Monday and Wednesday nights, we don't eat much, I have a bad habit of eating once maybe twice a day (need to fix it) and my sister eats out of vending machine at work and we just make something simple at night.

We're working on changing these bad habits.

SmutHammer 01-11-2013 02:52 PM

We eat out almost everyday, but for groceries at home for my son, girlfriend and myself I'd guess around $150. a week.

Chris 01-11-2013 02:55 PM

about 150 a week for three and then generally eat out 2 times a week or so

AFSC 01-11-2013 02:55 PM

$130 a week for two

Sid70 01-11-2013 02:56 PM

Quote:

Originally Posted by Elli (Post 19420857)
We are only two people, and we stretch our dollars by stocking up on staples at Costco. We use the savings to buy our hormone-free free-range beef by the 25lb freezer pack straight from the rancher. I make my own bread in a bread machine and my own yogurt out of milk. Also we avoid the pre-chopped produce and instead just get regular sized carrots, a head of lettuce, etc. We spend $630 a month on groceries, not including any liquor. Hope that helps!

Now its understood who's doing the books :) Nice report!

Sid70 01-11-2013 02:58 PM

I hate counting $$, but i have decided to have a goal once in a while to save some real chunk for a grand tour through the USA....

acctman 01-11-2013 03:01 PM

$150 just me per month

Sid70 01-11-2013 03:04 PM

Quote:

Originally Posted by acctman (Post 19420888)
$150 just me per month

That's how people save for beamers!

Sid70 01-11-2013 03:04 PM

Quote:

Originally Posted by Chris (Post 19420874)
about 150 a week for three and then generally eat out 2 times a week or so

About right ...

Sly 01-11-2013 03:15 PM

Probably $50 on beverages, $30-40 on food, unless I eat out. Then you can add another $10-30.

Webmaster Advertising 01-11-2013 03:18 PM

Depends where we go for dinner, usually do a salad or snack for lunch then do a restaurant for dinner, on groceries and consumables for the home, maybe $50 a week, anywhere from $30-$100 a night depending on the restaurant though. That's for two of us, total.

Cleo 01-11-2013 03:58 PM

For the two of us about $250 a week. We mostly live on fresh food that we prepare from scratch. No canned goods, no prepare food in a box. I'm a vegetarian and she eats a little fish every now and then.

Could eat for less but not as healthy.

Rochard 01-11-2013 03:59 PM

$150/month for the three of us. My wife has her little routine - Costco, Wal Mart, and then oddly enough Big Lots. Big Lots is a goofy store but they have great deals on stuff.

A fair percentage of our weekly bill is beverages. At the same time, we do a lot of take out. We plan on stopping this after I come back from Vegas.

suesheboy 01-11-2013 04:34 PM

Eat well for about $125 a week by myself (includes detergant, shampoo etc). Add about $40 without Costco discount buying

Dirty F 01-11-2013 04:42 PM

Quote:

Originally Posted by Cleo (Post 19420958)
For the two of us about $250 a week. We mostly live on fresh food that we prepare from scratch. No canned goods, no prepare food in a box. I'm a vegetarian and she eats a little fish every now and then.

Could eat for less but not as healthy.

Vegetarians usually look very unhealthy.

ThumbLord 01-11-2013 04:52 PM

3 people, about 300 Euro a week.

Due 01-11-2013 05:27 PM

I'm guessing $400-$500 / week for 2 adults + 2 kids. All produce + meats etc are organic
We usually eat out for lunch and kids eat at school.

AllAboutCams 01-11-2013 07:15 PM

$2-300 per week for 3 of us and that's really basic

Elli 01-11-2013 07:46 PM

Quote:

Originally Posted by Sid70 (Post 19420878)
Now its understood who's doing the books :) Nice report!

haha Yes, I handle the books around here. :) We eat out maybe once a week, and work from home, so lots of home cooking.

johnnyloadproductions 01-11-2013 07:51 PM

I'm a big eater, $100 a week for me.

Spunky 01-11-2013 07:51 PM

150.00 on groceries per week and approx another 70 on deliveries

Cleo 01-11-2013 07:52 PM

Quote:

Originally Posted by Dirty F (Post 19420992)
Vegetarians usually look very unhealthy.

We are both tan, I'm a bit overweight and both of us are athletic. Lots of kayaking, biking snorkeling, walking and the gym.

What is this unhealthy vegetarian you speak of?

brassmonkey 01-11-2013 09:32 PM

about $175 a week

bronco67 01-11-2013 09:37 PM

That depends. Is Wholefoods involved?

Struggle4Bucks 01-12-2013 07:02 AM

What's a grocery bill? Is it all 30 monthly restaurant bills added up?

seeandsee 01-12-2013 07:11 AM

family of 3, 100eur i guess

BlackCrayon 01-12-2013 07:15 AM

about 150 a week for 2 of us. we used to go to a number of stores trying to get the best deals but eventually it seemed like the time it took wasn't worth the money it saved so now we just hit costco plus a grocery store.

Markul 01-12-2013 07:19 AM

We are 2 adults + 1 kid there full time and 1 kid here 10 days a month.

Around $400-600 I'd say.

k0nr4d 01-12-2013 08:46 AM

around 400EUR for 2 people per month here...we have a baby but he's strictly on formula anyways so not counting that. We shop at one of the most expensive grocery stores though because I can't be fucked to walk 10km around tesco to do my shopping and there's never any lineups.

DaCaptain 01-12-2013 08:54 AM

Family of 6 and we spend about $1200 per month on groceries. We rarely eat out. Try to eat healthy...lots of veggies and lean meats, whole wheat bread, eggs, that type of stuff.

Sid70 01-12-2013 10:23 AM

Quote:

Originally Posted by k0nr4d (Post 19421643)
around 400EUR for 2 people per month here...we have a baby but he's strictly on formula anyways so not counting that. We shop at one of the most expensive grocery stores though because I can't be fucked to walk 10km around tesco to do my shopping and there's never any lineups.

So far the most expensive I have found is Alma ...

just a punk 01-12-2013 10:30 AM

About $1000 a month ($250 a week) for a family of 3. That's not a real big bill for my city.

k0nr4d 01-12-2013 10:41 AM

Quote:

Originally Posted by Sid70 (Post 19421761)
So far the most expensive I have found is Alma ...

That would be the one. Everything is 1,5 to 2x more expensive, and motherfuckers even charge you for the plastic bags. But again - no lineups, they have alot of fancy imported gourmet shit and the store is smaller then tesco so I don't have to walk 2km indoors to buy milk. There's one more here in Wroclaw that's even more expensive called Epi Market but I don't think its a nation-wide chain.

Black All Through 01-12-2013 10:43 AM

180-200 quid

Sid70 01-12-2013 03:31 PM

Quote:

Originally Posted by k0nr4d (Post 19421799)
That would be the one. Everything is 1,5 to 2x more expensive, and motherfuckers even charge you for the plastic bags. But again - no lineups, they have alot of fancy imported gourmet shit and the store is smaller then tesco so I don't have to walk 2km indoors to buy milk. There's one more here in Wroclaw that's even more expensive called Epi Market but I don't think its a nation-wide chain.

Yeah, no line ups, true. Real, Carefour, Tesco... wifey says tesco is da best penny wise.


All times are GMT -7. The time now is 10:24 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc123