![]() |
Pack of burgers where you live?
Hey there...
How much is an 8-pack of beef burgers where you live? Here in Canada, in my local grocery store, an 8-pack of "sirloin" or "prime rib" burgers is normally $27 for 8 patties. $5 for 8 buns. I got two packs on sale for $11 each yesterday... sa-weet!!! |
Free.
I just steal them :2 cents: |
Quote:
Do me a favor. Stand up quick, turn around fast and take a swift sniff of that computer chair you been sitting on. You smell that? That's what it smells like when it's time to get up, take a shower and apply for jobs. Read that damn book I told you about while you wait for them to call you back. You promised. |
Quote:
https://i.ibb.co/cxcMWCy/haha1.png https://i.ibb.co/SJv1fRC/haha2.png |
Quote:
|
Quote:
https://i.ibb.co/q1RC3G7/10cents.png |
Quote:
|
https://i.ibb.co/Cs0NWfw/haulin.jpg
Did a 1 hour move of solid, heavy antique furniture, and a piano this morning... 1 hour of work for $75 + $20 tip! Even got a FREE ice-cold Colt 45 because it was my birthday yesterday! Still... not many people answered how much a fucking 8-pack of burgs are where they live... maybe King Mark only eats collard greens and frrrrriiiiieeddd chicken! |
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
looks like pure beef 12 pack of premade is going for $12-13 per. |
Quote:
Canada = 8 pack of prime rib or sirloin beef burgers $25 USA $12-13 x 1.30 = $18 after exchange, but you're getting 50% more burger... soooo, it is more like: 24 burgs in Canada = $75 cad 24 burgs in USA = $36 cad |
Please tell me where you're finding $5 buns hahahah
Must be "great value" or similar.. Dempster or any decent bun is around $7-8 here. I saw a 19.99 fucking water melon the other day :1orglaugh Get out while you can. |
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
I can't remember the last time I bought burger buns or how much it cost. Doesn't cost enough to be a concern. I'm not about to go around stores to look at burger buns prices, it's hot outside. So I'll load up my shopping apps and see what we got around here: -Aldi has a 4 pack for $1.39, so 8 would be $2.78 -Walmart got a 8 pack for $1.46 -Dollar Tree got a 8 pack for $1.25 -The Amish farm folks got a 16 pack for $4.49 That's enough for me. I probably would have went to Walmart for their 8 pack and left with everything but the buns I went for. I'm one of those guys. King Mark is vegan. Not one of them snobby ones that has to talk about it all the time, but it's relevant here. I don't eat burgers. Not even them fake shits. |
Quote:
*edit* nevermind I just saw your other post |
Quote:
You enjoying the Bidenomics? :1orglaugh |
Quote:
that being said - where are you buying them from?? even if you went to Walmart still cheaper https://www.walmart.ca/en/ip/Our-Fin.../6000188975355 |
Quote:
I hear eggs are up again as well. |
Quote:
its been nice folks, Imma go suck some dick for some steak :1orglaugh:1orglaugh ( I do alright $$ wise but I tease, I'm single, with grown kids.. so any problem I face is cause Im a moron ) but my friends are suffering, and it upsets me |
so bad here, that my son recently jumped your border..
my seed is in the US - seeeking asylum hahaha, as a canadian Will report back, but so far hes good. Enjoying proper medical and dental care, despite its cost |
Quote:
I don't use the food bank myself, but I've driven by it on pickup day and the lineup is like 2 blocks long... bread lines are coming! |
All times are GMT -7. The time now is 11:25 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc123