GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum

GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum (https://gfy.com/index.php)
-   Fucking Around & Business Discussion (https://gfy.com/forumdisplay.php?f=26)
-   -   The Fat Get Fatter?!?! (https://gfy.com/showthread.php?t=976177)

cwd 07-02-2010 07:21 AM

The Fat Get Fatter?!?!
 
These are some crazy statistics...
http://www.treehugger.com/20100701-o...tates-1991.jpg

The lightest blue areas have less than 10% obesity rates, the next two blue shades represent 10-20% obesity rates. This is where we were in 1991, with no state in the US (which reported data, the white areas didn't report) having greater than 20% obesity.

http://www.treehugger.com/20100701-o...tates-2009.jpg


The purple is 20-25% obesity, followed by red at 25-30% and orange at greater than 30%. Note that only one state in the 2007-2009 timeframe, Colorado, is in the blue range.

Today our statistically thinnest state has a 19.1% obesity rate among adults, combined obese and overweight is 55.6%. Our fattest, Mississippi (which was also in the bulging ranks in twenty years ago) has an obesity rate of 33.8%, and a combined rate of 68.6%.

http://www.treehugger.com/files/2010...st-in-2009.php

fatfoo 07-02-2010 07:23 AM

Here are some helpful hints to increase your health:
1 lose fat
2 quit smoking

Brujah 07-02-2010 07:54 AM

http://www.tapmag.net/wordpress/wp-c...sity-chart.png

There's probably a correlation to poverty and aid in these states.

DateDoc 07-02-2010 07:58 AM

As more and more people have less money food becomes expensive. Cheaper foods are higher in fat and calories which is probably why the obesity rate is going up. Are you really going to buy $12 of fruit and veggies to serve the family when for that you can feed 4 ppl at McDonalds for the same price?

CaptainHowdy 07-02-2010 08:01 AM

Food must rock over there...

Choopa Phil 07-02-2010 08:04 AM

Quote:

Originally Posted by DateDoc (Post 17301458)
As more and more people have less money food becomes expensive. Cheaper foods are higher in fat and calories which is probably why the obesity rate is going up. Are you really going to buy $12 of fruit and veggies to serve the family when for that you can feed 4 ppl at McDonalds for the same price?

4 lbs of chicken in a bulk pack is 8 bux, minute rice is 3 bux for 4 bags, and a can or frozen veggies are about 2 dollars. I hate when people use this excuse to justify crappy eating habits, a value meal is 6 bux with tax multiply that by 4 people, u can make a helluva meal for 24 dollars.

thickcash_amo 07-02-2010 08:05 AM

I believe it...it seems to be more "acceptable" to be over weight now than it was before.

DateDoc 07-02-2010 08:07 AM

Quote:

Originally Posted by DLXphil (Post 17301474)
4 lbs of chicken in a bulk pack is 8 bux, minute rice is 3 bux for 4 bags, and a can or frozen veggies are about 2 dollars. I hate when people use this excuse to justify crappy eating habits, a value meal is 6 bux with tax multiply that by 4 people, u can make a helluva meal for 24 dollars.

Well, people are lazy too but you can feed four for $12 at McDs.

4x McDouble = $4
4x small fries = $4
4x soda = $4

Choopa Phil 07-02-2010 08:08 AM

Quote:

Originally Posted by DateDoc (Post 17301483)
Well, people are lazy too but you can feed four for $12 at McDs.

4x McDouble = $4
4x small fries = $4
4x soda = $4

store brand loaf of bread - 99 cents
4 lbs of chicken - 8 bux, u can use 4lbs to feed more than 4 people
1 pack of cheese 3 bux
there u just fed ur family healthy chicken and cheese for the same price as mcdonalds. a george forman grille isnt hard to use.

you wont win this one man, i was a poor college student bulking for 4 years i know what its like to eat on a budget lol. mcdonalds is merely an excuse for convenience.

cwd 07-02-2010 08:16 AM

Quote:

Originally Posted by thickcash_amo (Post 17301477)
I believe it...it seems to be more "acceptable" to be over weight now than it was before.

I remember in school fat kids were always teased for being fat...now it must be uncool to be skinny...

BestXXXPorn 07-02-2010 08:33 AM

Quote:

Originally Posted by DLXphil (Post 17301474)
4 lbs of chicken in a bulk pack is 8 bux, minute rice is 3 bux for 4 bags, and a can or frozen veggies are about 2 dollars. I hate when people use this excuse to justify crappy eating habits, a value meal is 6 bux with tax multiply that by 4 people, u can make a helluva meal for 24 dollars.

qft ... It is WAY cheaper to eat healthy...

I grew up with a single mom, teacher, two kids, no child support... Chicken on the bone, green beans, and day old bread was on the table 3 or 4 times a week. My mother never took a hand out a day in her life even though she could have qualified for it. She was a budgeting master, lol...

cwd 07-02-2010 08:58 AM

looks like this is getting closer and closer...

http://erdrama.files.wordpress.com/2009/05/walle3.jpg

BlackCrayon 07-02-2010 09:23 AM

geez, the 'redneck' states love to eat..

DateDoc 07-02-2010 09:24 AM

Quote:

Originally Posted by DLXphil (Post 17301486)
store brand loaf of bread - 99 cents
4 lbs of chicken - 8 bux, u can use 4lbs to feed more than 4 people
1 pack of cheese 3 bux
there u just fed ur family healthy chicken and cheese for the same price as mcdonalds. a george forman grille isnt hard to use.

you wont win this one man, i was a poor college student bulking for 4 years i know what its like to eat on a budget lol. mcdonalds is merely an excuse for convenience.

I'm not saying you are wrong. I'm saying most people are lazy and will opt for McDonalds.

czarina 07-02-2010 09:24 AM

let's move to Colorado!

Choopa Phil 07-02-2010 10:20 AM

Quote:

Originally Posted by DateDoc (Post 17301458)
Are you really going to buy $12 of fruit and veggies to serve the family when for that you can feed 4 ppl at McDonalds for the same price?

i was more or less going off this statement...not the laziness factor. to me driving to mcdonalds would take longer than opening my fridge and plugging in my grille.

Sly 07-02-2010 10:26 AM

Quote:

Originally Posted by DateDoc (Post 17301756)
I'm not saying you are wrong. I'm saying most people are lazy and will opt for McDonalds.

People are lazy. But you did mention $12 in fruits and vegetables, which is far more convenient than running to McDonald's for dinner. :-)

I have a lot of canned fruits and vegetables. Very affordable. Easy as pie.

People simply choose to eat like garbage. I do not buy the "good food is too expensive" argument. It's more like "I do not want to make the time to make good food." And reality is... it really doesn't take that much time. 30 minutes and you can create a healthy, inexpensive meal for your family from raw foods and even create leftovers for quick meals later. 30 minutes. That's all it takes. Get the kids involved and cleanup takes no time at all

You can easily spend 15-20 minutes jumping in the car and driving off to McDonald's.

Choopa Phil 07-02-2010 10:27 AM

and not for nothing but you can buy a weeks worth of fruits and veggies for 12 bux...bananas are 49 cents a pound.

beerptrol 07-02-2010 10:33 AM

alot of the innercities don't have the walmart or kroger type stores. and people are stuck going to the local mom and pop/liquor stores. They need to demolish these abandoned houses and set up community gardens

Sly 07-02-2010 10:36 AM

Quote:

Originally Posted by beerptrol (Post 17302042)
alot of the innercities don't have the walmart or kroger type stores. and people are stuck going to the local mom and pop/liquor stores. They need to demolish these abandoned houses and set up community gardens

I think community gardens are a great idea. Easy way for the neighborhood to make a little money (they can charge small fees for maintenance and whatnot), make the neighborhood look nicer, get people out and active growing their own produce and working together.

Meloman 07-02-2010 10:40 AM

Quote:

Originally Posted by Sly (Post 17302014)

People simply choose to eat like garbage. I do not buy the "good food is too expensive" argument. It's more like "I do not want to make the time to make good food." And reality is... it really doesn't take that much time. 30 minutes and you can create a healthy, inexpensive meal for your family from raw foods and even create leftovers for quick meals later. 30 minutes. That's all it takes. Get the kids involved and cleanup takes no time at all

I 1000% agree. Financially I grew up lower income but luckily my Italian mom knew how to cook well. If you know what you're doing it's not hard to cook a quick meal with good ingredients. If you need to, start coupon clipping. Look for sales. Buy in bulk.

The main problem is who most Americans don't know how to cook. Growing up all my friends moms cooked like crap. I remember a friend of mine had pasta with pesto sauce one night. The pesto sauce came from a powder packet you mix with I think milk. Jesus, pesto is the easiest sauce to make. That stuff he ate was filled with god knows how many preservatives and crap. You take some basil, throw it in a blender with some oil, blend it and bam you have fresh pesto sauce. Make a bunch extra and store it in the freezer. It's just 2 ingredients you blend. It's not hard.

I'm no gourmet cook by any stretch of the imagination and I definitely don't know how to cook that many different things. But the few things I do cook, I cook well. And I'm a lazy ass that doesn't spend more than 15-30 minutes cooking. The pesto meal I described would only take the 10 minutes to cook the pasta if you all ready have the pesto made.

Sly 07-02-2010 10:45 AM

Quote:

Originally Posted by Meloman (Post 17302064)
I 1000% agree. Financially I grew up lower income but luckily my Italian mom knew how to cook well. If you know what you're doing it's not hard to cook a quick meal with good ingredients. If you need to, start coupon clipping. Look for sales. Buy in bulk.

The main problem is who most Americans don't know how to cook. Growing up all my friends moms cooked like crap. I remember a friend of mine had pasta with pesto sauce one night. The pesto sauce came from a powder packet you mix with I think milk. Jesus, pesto is the easiest sauce to make. That stuff he ate was filled with god knows how many preservatives and crap. You take some basil, throw it in a blender with some oil, blend it and bam you have fresh pesto sauce. Make a bunch extra and store it in the freezer. It's just 2 ingredients you blend. It's not hard.

I'm no gourmet cook by any stretch of the imagination and I definitely don't know how to cook that many different things. But the few things I do cook, I cook well. And I'm a lazy ass that doesn't spend more than 15-30 minutes cooking. The pesto meal I described would only take the 10 minutes to cook the pasta if you all ready have the pesto made.

My family was pretty broke growing up as well. Divorced parents, several young kids, etc. We couldn't even afford to eat fast food. I still stay away from buying fast food even today because I think it's too expensive and too unhealthy, it's just not worth it to me. And yet people keep telling me fast food is cheaper than good food? LOL. It just makes me laugh. It's not!

96ukssob 07-02-2010 10:52 AM

doesnt surprise me. fast food is the new dinner menu and people facing hardship have to turn to cheaper meals, rather than spending the money on healthier options.

plus, id believe that more people are working now and dont have time for exercise like they did almost 20 years ago.

Spunky 07-02-2010 10:57 AM

I gotta do more exercise!

kristin 07-02-2010 11:00 AM

Quote:

Originally Posted by DLXphil (Post 17301474)
4 lbs of chicken in a bulk pack is 8 bux, minute rice is 3 bux for 4 bags, and a can or frozen veggies are about 2 dollars. I hate when people use this excuse to justify crappy eating habits, a value meal is 6 bux with tax multiply that by 4 people, u can make a helluva meal for 24 dollars.

Usually two meals - if not more. My average dinner I cook at home costs about $7-10 and that usually includes leftovers.

Don't be lazy, cook!

GatorB 07-02-2010 11:03 AM

The fatest states tend to vote republican too. Hmmm.

Choopa Phil 07-02-2010 11:07 AM

Quote:

Originally Posted by kristin (Post 17302134)
Usually two meals - if not more. My average dinner I cook at home costs about $7-10 and that usually includes leftovers.

Don't be lazy, cook!

definitely! bulk packs and the freezer work wonders. cooking meals isnt rocket science, its planning what to buy and seeing whats on sale.

xxweekxx 07-02-2010 11:07 AM

honestly, its so much fucking cheaper to eat crappy.. thats why rich people can afford good food, and look better

I eat grass fed steaks, eggs, wild caught salmon, etc..

My grocery bill is easily $300+ a week

If i eat fast food/crap i can get by on $300 a month

Sly 07-02-2010 11:09 AM

Quote:

Originally Posted by xxweekxx (Post 17302152)
honestly, its so much fucking cheaper to eat crappy.. thats why rich people can afford good food..

I eat grass fed steaks, eggs, wild caught salmon, etc..

My grocery bill is easily $300+ a week

If i eat fast food/crap i can get by on $300 a month

Dude you eat premium grade organic food. Give me a break.

That's like eating every day at the Palm's and eating everyday at McDonald's. Yes, fast food is cheaper than eating at the Palm's!

dyna mo 07-02-2010 11:14 AM

a large # of people buy what their television/madison ave tell them to buy.

i would bet there is a direct correlation b/w fast food advertising budgets and obesity.

cwd 07-02-2010 01:17 PM

Quote:

Originally Posted by bossku69 (Post 17302111)
doesnt surprise me. fast food is the new dinner menu and people facing hardship have to turn to cheaper meals, rather than spending the money on healthier options.

plus, id believe that more people are working now and dont have time for exercise like they did almost 20 years ago.

I don't know about more people working, but I would guess that more people are working at desks/computers, etc. taking the car to work (instead of walking or biking), taking the elevator (instead of the stairs), sitting all day long at work, going home and sitting in front of the tv....

ShellyCrash 07-02-2010 01:41 PM

I was just talking about this with someone about 2 weeks ago. In my travels I always got the impression Illinois was the heaviest state. Chicago, for a major city, has a lot of heafty people. The guy I was talking with said no way, Mississippi is home of the 3X T-shirt for sure. Surprised how dead on he was. I've never been to Mississippi, but I guess it must be pretty noticible.

camperjohn64 07-02-2010 01:53 PM

Quote:

Originally Posted by DLXphil (Post 17301474)
4 lbs of chicken in a bulk pack is 8 bux, minute rice is 3 bux for 4 bags, and a can or frozen veggies are about 2 dollars. I hate when people use this excuse to justify crappy eating habits, a value meal is 6 bux with tax multiply that by 4 people, u can make a helluva meal for 24 dollars.

I agree with this. Money and fat are not related.

Here is my take:
- Laziness and lack of money and are related.
- Laziness and lack of exercise are related.
- Laziness and lack of good food choices are related.

Therefore, lazy thinkers (hint hint) relate lack of money with lack of good food choices. But the root of it is that fat people...are lazy. Apply exceptions as required to justify this theory.

Jarmusch 07-02-2010 02:04 PM

Quote:

Originally Posted by fatfoo (Post 17301376)
Here are some helpful hints to increase your health:
1 lose fat
2 quit smoking

Post scientific proof or be banned.

topnotch, standup guy 07-02-2010 05:29 PM

Who the fuck cares?

The economy's sinking like a stone, the gulf of mexico is being transformed into a dead zone, tube sites are destroying our industry and you folks are getting all worked up over nonsense like this.

Worry about your own waistlines and don't lose any sleep worrying about other people's potbellies :1orglaugh

Besides, it's only a matter of time before one of the pharmaceutical companies comes up with a pill that'll (more of less) safely speed up peoples metabolisms.

ertiope 07-04-2010 05:23 AM

Quote:

Originally Posted by topnotch, standup guy (Post 17304030)
Who the fuck cares?

The economy's sinking like a stone, the gulf of mexico is being transformed into a dead zone, tube sites are destroying our industry and you folks are getting all worked up over nonsense like this.

Worry about your own waistlines and don't lose any sleep worrying about other people's potbellies :1orglaugh

Besides, it's only a matter of time before one of the pharmaceutical companies comes up with a pill that'll (more of less) safely speed up peoples metabolisms.

Pills that assist your Thyroid (to speed up your metabolism) already exist.. most people just dont know about it.. and they shouldnt, or half the people in the southern states of the US would be taking them..

As has already been mentioned in this thread, if you're lazy, you're lazy. There isn't much that can be done about that.. *I* am lazier than I should be, but (as DXPhil pointed out) I'm still capable of using a George Foreman grill (and a stove too)..

Stop watching TV all day.. and actually DO something.. thats all it takes..

riddler 07-04-2010 09:49 AM

Quote:

Originally Posted by DateDoc (Post 17301483)
Well, people are lazy too but you can feed four for $12 at McDs.

4x McDouble = $4
4x small fries = $4
4x soda = $4

if a family ate just that they wouldn't be obese, they are obese because they get:

Double Quarter Pounder: 8x
Large Fry: 4x
44 Oz Soda: 4x
Apple Pies: 4x

KillerK 07-05-2010 12:34 PM

Quote:

Originally Posted by cwd (Post 17301648)
looks like this is getting closer and closer...

http://erdrama.files.wordpress.com/2009/05/walle3.jpg

so true!

tony286 07-05-2010 01:54 PM

High frutose corn syrup

Chosen 07-05-2010 04:11 PM

Quote:

Originally Posted by fatfoo (Post 17301376)
Here are some helpful hints to increase your health:
1 lose fat
2 quit smoking

:1orglaugh


All times are GMT -7. The time now is 08:35 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc123