![]() |
Reminded me of this
http://pixdaus.com/pics/2ytA4GV59pZXM575Rp.jpg |
I don't know. I eat pretty healthy and I don't really spend all that much on food.
The bad stuff is convenient, that's why people buy it. They don't want to put forth the effort and make a nice meal. At my house we make nice meals all of the time and 95% of the time it is cheaper than eating out or buying packaged products. I don't really buy into the "eating healthy is too expensive" theory. You just need to know what to buy and how to eat. Yes, vegetables and fruits can get quite expensive and it especially out of season, you have to know how to shop. |
Quote:
|
It definitly costs more money to eat healthy. But you can do it on a decent budget as well as long as you cook for yourself. my wife and I used to order out like crazy. Now we eat at home more often, cooking healthy food, and its been cheaper and made us feel better overall... The key is to find good produce sources that dont try to scam you with high prices...
|
By the way... a burger, fries, and a soda at home will probably cost you under $2-3, be more healthy, and if you put forth any effort at all, taste better.
You pay for convenience. |
not that much here biological food is a bit more expensive and so is "good" food as in giving the farmers value for their money
but if you look at the US a $1.99 menu at Wendys or a $2.99 fruitbar ... |
Quote:
|
It costs a whole lot more!!!
|
I have no problem spending money on good, nutritious food. For the four of us we budget $300 a week. We get fast food once a week, when the childrens activities mean we're out in the evening and it's hard to make dinner unless we want to eat at 9pm.
We often get vouchers for fast food deals in the mail. For example, this week on Tuesday nights, we can get pizzas for $2.95 (pickup). We can feed the four of us for less than $12...that's crazy. I can see why people ate tempted, but to look at junk as a treat and not a mainstay is what ppl need to learn. |
It's cheaper to eat healthy down here in Brazil I think.
:2 cents: |
So grab the pizza deal, and shrink wrap most of it in the freezer in normal human portions. Problem with pizza is just that you plunk down enough for like 8 people when there's just 1 or 2, lol. Thats MY problem with it anyway! :1orglaugh
50 people eating healthy shit |
I love fried food :)
|
Quote:
And those that dispute what i say, just try it. I have nothing to prove on this subject so this is my last, i know as i have tried both things, and the differences are immense in taste. |
Eating shitty is cheap at first. But once those fries and pizza go straight to my ass:Kissmy, I look less and less attractive over time. When I look less attractive, the less my suga daddy is going to want to take care of me :throwup. So it ends up costing me more in the long run. Along with that, with the problems I will eventually encounter from being overweight, the medical bills are not going to be a walk in the park.
So all in all, I'd rather spend the extra 25 a week on healthy groceries for less future financial woes, and peace of mind:rasta. |
And I also wanted to add, I've been shopping at Fresh N Easy, and found that it is perfect for those of us who try to eat healthy on a budget. It also has a wide selection of fresh fruits and vegetables that are way cheaper than at a supermarket. The crates of strawberries that are going for 4.99 to 6.99 at Ralphs or Wholefoods is going for 2.99 at the one nearby my house. Not sure if it is a national or world wide supermarket, but it is definitely worth checking out.
|
Quote:
i think i got the idea because you said some stupid shit that made no sense. |
If you have a decent stocked pantry (spices, grains, pasta, canned goods, etc), it's not much more expensive if you shop right. As long as you have an idea of what you want to cook for the week, you can get away with spending about as much on good food as you would if you ate junk all the time. I'll buy whole chickens or a couple pounds of meat that I can make a number of meals from and it's not pricey when you average it out. Whole chickens are a lot more tasty too - it just takes a tiny bit more effort to prepare.
I think one of the main issues people have is that they won't spend $80 at one time for food even though it'll last for at least a week - they'd rather buy an individual lunch or dinner and then do that every day. Or they go to the store and buy a bunch of junk food that they can't even make a meal out of, which adds up quick. So now they have snacks and such, but can't make a decent dinner without the notion that it's going to cost them a fortune. Another big thing that makes people think it costs much more, is that they waste a ton of food. If you buy a bunch of perishable items at the beginning of the week, it's not going to last and you'll throw half your food away and go back to the store and start the cycle over. I know a few people that will buy a ton of fruit, deli meat, cheese, etc, and only end up eating a fraction of it since it goes bad fairly quick. Although, if you shop at Whole Foods or Trader Joe's type stores for all your food, this whole post goes out the window since those places are much more expensive. |
Today I had blueberries with raw sugar and cream, a baked organic sweet potato with butter and organic brown sugar and mushrooms with butter, red wine and worcestershire sauce. Leave it to a southerner to suck all the nutritional value out of good foods ;)
I'm one of those whose eyes have ALWAYS been bigger than my schedule when it comes to fresh fruits and vegetables. I throw all my spoiled stuff over the fence for the wood creatures and I can tell you they eat very well (they aren't fond of citrus.....). |
Quote:
|
Quote:
|
The older you get the more health conscience you become.When I was younger I used to eat crap all the time,now it isn't so easy losing those extra pounds
|
I reckon it's cheaper to eat healthily...pasta, vegetables and stuff like cous cous is much cheaper than pizza etc. Unless you're buying meat/fish of course...then eating well becomes ridiculous.
|
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
|
I have Diabetes and feed 4 people and trying to feed us all and do it in a more healthy manner is insane nowadays. We used to be able to get fresh fruit and veggies at next to nothing. My kids love Asparagus, I roast it with fresh mushrooms and it used to be at a decent price...... I went the other night to get the stuff to make this dish and it cost me damn near $20 to JUST fix that dish... Asparagus is now at over $4 a pound and portabella mushrooms cost me almost $7...... that's JUST insane to me.
And this is just one dish..... trying to feed us all even just slightly healthy is breaking us on our food bill. :mad: |
Quote:
The meat, I have to say, is the cheapest part of the lineup though anymore, and it didn't used to be like this at all. Now if you want fresh veggies, you are GOING to pay for them. lol |
All times are GMT -7. The time now is 06:40 PM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc123